2012. november 18., vasárnap

MIT AD NEKÜNK AZ ŐSZ?

A héten sok páciensemnél érzékeltem, hogy oxigén hiányról árulkodott a szervezetük. A legjobb tanács így hangzott tőlem: MENJ KI A TERMÉSZETBE!

A kissé ködös, borús reggel sem riasztott el attól, hogy a barátaimmal együtt nekivágjunk mi is az erdőnek, mezőnek. Csodálatos nap volt, kellemesen elfáradtunk és megújultunk. Bőrünk kisimult, megfeszült, tüdőnket átmosta a friss őszi levegő.
Közben természetesen tanultunk is a galagonyáról és a kökényről. Szeretettel ajánlom figyelmetekbe!

 
Galagonya

A
galagonya évszázadok óta ismert cserje, szántóföldek szélén vadon nő, vagy kertekben telepített formában is fellelhető. A népi gyógyászatban a leggyakrabban alkalmazott, szívre ható gyógynövények egyike.

Teája illetve kivonatai úgy erősítik és szabályozzák a szívműködést, hogy jóformán semmilyen mellékhatásuk nincs, s ezért tartós kezelés is végezhető velük. Még egyéb betegségre felírt gyógyszerrel együtt is szedhető, csupán arra kell ügyelni, hogy rendszeres alkalmazásával azok szükséges mennyisége bizonyos idő után csökken. Ezért azok, akik az előírt terápia mellett a galagonyát is szeretnék kipróbálni, feltétlenül konzultáljanak orvosukkal, s beleegyezése nélkül semmiképp se változtassanak a korábban előírt adagokon.


Gyógyhatása


A
galagonya hatóanyagait a növény virágos hajtásvégeiből, illetve piros bogyóterméséből vonják ki, olykor egyszerre mindkettőből.
Mindenekelőtt anginás mellkasi fájdalmak megszüntetésére, magas vérnyomás csökkentésére, szívbetegségben szenvedőknél a szívösszehúzódások hatékonyabbá tételére, illetve szívritmuszavarok (főként az extraszisztolé és a szapora szívverés) megszüntetésére használják.
A növény közvetlenül erősíti a szívizomsejteket, növeli a szívizom munkabírását, teljesítményét, tágítja az ereket, javítja a szívizom vérellátását és a szívösszehúzódások erősségét. (E gyógyhatásnak különösen nagy hasznát veszik az enyhe szívbetegségben szenvedő betegek, akiknek kezelése így nem igényel erősebb gyógyszereket.) Hatóanyagai infarktus után a szívizomzat vérellátását, az ér újraképződését segítik elő, a vérnyomást és pulzusszámot csökkentik, s ezzel együtt fokozzák a szervek és az izmok vérellátását.
A 40 év feletti, keveset mozgó, rendszertelenül táplálkozó, dohányzó, nagy igénybevételnek, erős stresszhatásoknak kitett menedzserek szívműködési zavarainak megelőzésére is kiváló megoldás a naponta fogyasztott galagonyakészítmény.

Szerteágazó hatását a
galagonya a benne található nagy mennyiségű flavonoidoknak - ezek közül is a proantocianidin complex oligomereknek (PCO) - is köszönheti, mely vegyületek hatékony antioxidánsok. Mint számos gyógynövénynél, úgy a galagonyánál is igaz, hogy rövid kúrától nem várhatunk eredményt. Nagyon fontos a tartós, naponkénti alkalmazás, azonban huzamosabb ideig tartó alkalmazása során is teljesen veszélytelen, nem alakul ki hozzászokás, hatóanyaga nem toxikus, s nem halmozódik fel a szervezetben.

Erösíti a szívműködést és a vérkeringést. Szíverősítő hatása nem spontán, hanem fokozatosan áll be. A szívműködést és a szívizmokat erősíti és pozitívan tágítja a szívkoszorúereket. Tekintettel arra, hogy a
galagonya más szerek hatását nem befolyásolja negatívan, a tartós egészségmegőrzés érdekében más szerekkel együtt is szedhető.


A galagonya legfontosabb szervünk, a szívünk tápláléka és cseppet sem patetikus, ha azt mondjuk, hogy az öregedő szív elixírje.
Szívelégtelenség, szívritmuszavarok, artériás görcsök elleni természetes gyógyszer. Kiváló értágító, hatóanyagai vérnyomást és a  koleszterinszintet. Nyugtató hatása miatt krónikus álmatlanság kezelésére is alkalmazható. Kínában gyomor és petefészektumor ellenszereként használják.

Fogyaszthatjuk teaként, a következőképpen elkészítve:

virágból vagy levélből:
1 evőkanál virág-, vagy levél 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázzuk, majd 10 percig állni hagyjuk, ezután leszűrjük és ihatjuk.
érett termésből(bogyóból):
2 evőkanálnyi bogyót 2 dl vízzel 5 percig kis lángon forralunk, majd szűrést  követően fogyasztható (no nem forrón). 

Tinktúraként fogyasztva ajánlott adag:

Reggel és este 1-1 teáskanálnyi tinktúrát fogyasszunk. Ha a szívproblémához nem társul cukorbetegség, akkor mézzel vagy cukorral galagonyaszirupként is fogyasztható, így a keserű íz kissé enyhíthető.
(A galagonyatinktúrát készíthetjük szúrós gyöngyajak és macskagyökér hozzáadásával is.) A galagonyatea vagy -tinktúra rendszeres alkalmazásával és természetesen a kezelőorvos irányításával csökkenthetők a gyógyszeradagok.

KÖKÉNY 
Egész Európában megtalálható, Magyarországon is meghonosodott cserje, a rózsafélék családjába tartozik. Népies nevei: ekeakadály, tövisfa, kökönye, boronafa, kökényszilva. Melius J. Péter Herbáriuma szerint: „ha a kökényvirágnak vizét vészed, az öklelést, oldalfájást, nyilallást meggyógyítja.” 



 
Gyógyhatásai: 
 
Drogját áprilisban szedhető virágai, októberben gyűjtött termései adják. A szárított virágokból készített forrázat vízhajtó, enyhe hashajtó, húgyúti betegségek ellen használható. C-vitaminban gazdag terméseit október végén szedjük, ha már kissé megcsípte a dér. A termésekből készített lekvár, bor, pálinka vagy likőr betegségek után kiváló roboráló szer, immunrendszer- és idegerősítő. 
Zsírcsökkentő hatású, fogyókúra esetén nélkülözhetetlen.
Méregtelenítő és vértisztító hatása miatt bőrkiütések megszüntetésére is alkalmazhatjuk. 
Érdekesség, hogy fájából sétapálcát és golfütőt készítenek.

Házi alkalmazása

Teakészítés:
1 evőkanálnyi szárított virágot 2 dl forrásban lévő vízzel leforrázunk, 20 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Naponta 3x2 dl tea fogyasztása ajánlott. Hólyag- és vesebántalomnál társíthatjuk cickafarkfűvel, orbáncfűvel és aranyvesszővel.

Kökénylikőr:
A fáradságos munkával leszedett kökényterméseket megmossuk és megszárítjuk. Kb. 1,5 kg érett kökényt befőttesüvegbe teszünk, 1,5 kg cukrot teszünk hozzá, jól összekeverjük. 4-5 rúd fahéjjal, 2 rúd félbevágott vaníliával ízesítjük, 40 százalékosra hígított gyógyszertári alkohollal vagy igazi gyümölcspálinkával felöntjük. 5-6 hétig érleljük, majd leszűrjük. 

A hideg téli napokon 1 kis pohárnyi kökénylikőr felmelegít, sült húsok mellé készített szószokba is tehetjük vagy vendégeknek desszert mellé kínálhatjuk.
(Híres a spanyolországi Navarra környékén előállított patxaran kökénylikőr.)

Remélem e kedvcsináló írásom alapján sokan elmentek még túrázni és begyűjtitek eme rendkívüli gyógynövényeket. Készítsetek belőle teát vagy likőrt, akár tinktúrát, csak fogyasszátok!

                                         E G É S Z S É G Ü N K R E!

Szeretettel: Csilla









 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése